DOCSIS 3.1 Nedir?

DOCSIS Data Over Cable Service Interface Specification (Kablo Hizmeti Üzerinden Veri Arayüz Spesifikasyonu)’nun kısaltmasıdır. DOCSIS temelinde, herhangi bir kablolu modemin herhangi bir kablolu TV sistemiyle çalışmasını mümkün kılan, kablolu TV sistemleri üzerinden veri aktarmak için kullanılan uluslararası bir standarttır. Peki son zamanlarda yaygınlaşan DOCSIS 3.1‘in getirdiği yenilikler ve sunduğu avantajlar nelerdir; bu yazımızdan daha yakından bakalım.

DOCSIS 3.1 Nedir?

DOCSIS 3.1 teknolojisi, yeni nesil kablo hizmetlerine olanak tanır ve operatörlerin yüksek hızlı bağlantılar ve karmaşık uygulamalar için tüketici taleplerini karşılamaya devam etmelerine yardımcı olur.  DOCSIS 3.1 ile beraber, LDPC kodlaması, çok yüksek modülasyon (örneğin 4096 QAM), 1 GHz’den fazla kullanılabilir spektrum, QoS desteği ve düşük gecikme süreleri gibi en yeni ve en gelişmiş dijital iletişim teknolojilerini kullanılabilir hale gelmiştir. DOCSIS 3.1 teknolojisi, DOCSIS 3.0 teknolojisine geriye dönük uyumluluğu ve günümüzün tesislerini yükseltmeye gerek kalmadan günümüzün HFC ağında dağıtma yeteneğini korurken tüm bu saydığımız özellikleri sağlayabilir.

DOCSIS 3.1 teknolojisi, yeni nesil kablo hizmetlerine olanak tanır ve operatörlerin yüksek hızlı bağlantılar ve karmaşık uygulamalar için tüketici taleplerini karşılamaya devam etmelerine yardımcı olur. 

Biri Hız mı Dedi? DOCSIS 3.1

DOCSIS 3.1, saniyede 10 gigabit’e kadar inanılmaz hızları destekler. Bu hız DOCSIS 3.1’e kadar yalnızca fiber optik bağlantıyla uzaktan mümkün olan bir hızdı. Bu nedenle örneğin konut internet bağlantıları söz konusu olduğunda, fiber son zamanlarda altın standart olmuştur. Ancak bu durumun yakın tarihde değişebileceğini hemen belirtelim.

DOCSIS 3.1 ve Temel Özellikleri

– LDPC kodlaması

– 4096 QAM gibi yüksek modülasyon

– 1 GHz’den fazla kullanılabilir spektrum

– QoS desteği

– 10 Gbps’ye kadar downstream  ve 1 Gbps’ye kadar upstream ağ kapasitesi

DOCSIS 3.0 ve DOCSIS 3.1’in karşılaştırması

Geniş Kapsamlı Uygulama ve Daha Yüksek Erişilebilirlik

Active Queue Management kullanımı, DOCSIS 3.1 ile ağdaki veri trafiği arttığında bile ağ gecikmesinin önemli ölçüde azaltılmasını sağlar. Bu, özellikle yanıt vermenin kritik olduğu uygulamalarda yararlıdır. DOCSIS 3.1 ile filmleri ve diğer içerikleri indirmek her zamankinden daha hızlı olacak ve grafikler daha da yüksek çözünürlüklerde görüntülenebilecektir.

DOCSIS 3.1 teknolojisinin yaygınlaştırılması, kablo operatörleri ve aşağıdakiler dahil olmak üzere geniş bant hizmetlerinin tüketicileri için önemli yeni değerler sağlar.

DOCSIS 3.1, saniyede 10 gigabit’e kadar inanılmaz hızları destekler. Bu hız DOCSIS 3.1’e kadar yalnızca fiber optik bağlantıyla uzaktan mümkün olan bir hızdı.

Hız

10 Gbps’ye kadar downstream  ve 1 Gbps’ye kadar upstream ağ kapasitesi desteği.

Deneyim Kalitesi

Ağlarda veri trafiği arttıkça ağ gecikmesini önemli ölçüde azaltmak için Active Queue Management teknolojisini kullanır ve yüksek hız gerektiren çevrimiçi uygulamalar için yanıt vermeyi önemli ölçüde iyileştirir.

Yüksek Kapasite

Mevcut HFC ağlarında aynı spektrum üzerinden yüzde 50’ye kadar daha fazla veri iletme yeteneği ile ağ kapasitesinde önemli bir artış sağlar.

Enerji Verimliliği

DOCSIS protokollerinde yapılan geliştirmeler, gelişmiş enerji yönetimi protokolleri aracılığıyla kablolu modem enerji verimliliğini artırır.